Nyelvtan és pragmatika kutatócsoport•Kutatási terület
Kutatásaink a mondatfajták (elsősorban a kérdő, feltételes, hortatív mondatok, a speciális és a minor mondatfajták, valamint a fragmentumok) és a beszédaktusok (elsősorban a kérdő aktusok, komisszívumok, indirektség, explicit performatívok, közös elkötelezettség és az elfogultság) kapcsolatát vizsgálják. Különös figyelmet szentelünk a mondatösszetétel aspektusainak (beágyazott főmondati jelenségek, módválasztás, végesség), valamint olyan további diagnosztikus eszközöknek, mint a partikulák vagy a tagadás. Különböző diskurzus-, illetve nyelvhasználati módokat veszünk figyelembe (pl. jogi nyelv, vallási nyelv, dialógusok, jelek/gesztusok). E kérdések egy részét a Fonetikai Kutatócsoporttal, illetve nemzetközi partnerekkel együttműködésben tanulmányozzuk.
Kutatócsoport-vezető: Gyuris Beáta, PhD E-mail: gyuris.beata@nytud.hun-ren.hu Telefon: +36 (1) 342-9372/6086 |
Nyelvtan és pragmatika kutatócsoport•Munkatársaink
Nyelvtan és pragmatika kutatócsoport•Kutatásaink
A mondatfajtáktól a beszédaktusokig, és azokon túl
Kutatásaink a mondatfajták (elsősorban a kérdő, feltételes, hortatív mondatok, a speciális és a minor mondatfajták, valamint a fragmentumok) és a beszédaktusok (elsősorban a kérdő aktusok, komisszívumok, indirektség, explicit performatívok, közös elkötelezettség és az elfogultság) kapcsolatát vizsgálják. Különös figyelmet szentelünk a mondatösszetétel aspektusainak (beágyazott főmondati jelenségek, módválasztás, végesség), valamint olyan további diagnosztikus eszközöknek, mint a partikulák vagy ...
Prozódiai szerkezet és mondattípusok vizsgálata nagy beszédadatbázisokon mély tanulási támogatással
A magyar nyelv szerkezetére irányuló kutatások fontos előfeltétele, hogy álljon rendelkezésre nagy mennyiségű spontán beszédből származó adat. Modern gépi tanuláson alapuló modelleket fejlesztünk, amelyek megkönnyítik a jelenlegi és későbbi beszédadatok automatikus feldolgozását. A magyar nyelvű beszédadatbázisokhoz kapcsolódó fő kutatási kérdések a következők: mik a tagmondatok kombinációjának kommunikatív funkciói, és hogyan lehet jellemezni a magyar beszéddallamot.