Szabó Zoltán, a Yale Egyetem professzora előadást tartott a HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpontban
Szabó Zoltán, az ELTE alumnusa, jelenleg a Yale Egyetem filozófia- és nyelvészprofesszora izgalmas előadást tartott kutatóközpontunkban az okozás szemantikájáról “Ordinary causal talk” címmel 2025. március 25-én.

Szabó Zoltán az Eötvös Loránd Tudományegyetemen végzett filozófia és matematika szakon, az MIT-n doktorált 1995-ben, jelenleg pedig a Yale-en a John S. Saden Professor of Philosophy poszt birtokosa. Kutatásának fókuszában nyelvfilozófiai és metafizikai témák állnak. Jelentős eredményeket mondhat magáénak többek között a modalitás, az igeidő, az aspektus, és a kvantifikáció szemantikájának, a kompozicionalitás természetének, a lexikai és ontológiai kategóriák kapcsolatának, a szemantikai magyarázatok és a kontextus jellegének kutatásában. A Philosophy of Language című tankönyv szerzője (Richmond Thomasonnal együtt), és szerkesztője a Semantics vs. Pragmatics, valamint (Louise McNally-vel együtt) A Reader’s Guide to Classic Papers in Formal Semantics című gyűjteményes köteteknek.
Előadásában Szabó Zoltán a téma tudománytörténetének a hozzá nem értők számára is követhető áttekintését és a jelenleg divatos elemzések gyenge pontjainak bemutatását követően kifejtette, miért véli úgy a “Suzy eltörte a palackot”-hoz hasonló mondatokról, hogy valójában nem feltétlenül állítják, hogy “valami, amit Suzy csinált, okozta a palack eltörését”, beszélői intuíciónk dacára. Felvázolta az okozásnak egy újszerű elméletét, amely egy akció elindításához és eredményes véghezviteléhez külön szemantikai primitívumokat rendel, és bemutatta, hogyan lehet ezzel az eszköztárral kényelmesen számot adni számos problémás nyelvi szerkezetről és implikatúráikról.
Szabó Zoltán következő nyilvános előadását Budapesten Fontos-e a nyelv a filozófiának? címmel az ELTE BTK Filozófia Intézet Colloquium Philosophicum című előadássorozata keretében tartja 2025. április 2-án.