Kötetbemutató: ÁNyT 35: Tanulmányok a jelentéstan köréből
A kötet az elméleti nyelvészet egyik központi területéről, a jelentéstan témaköréből, ezen belül is a nyelvi jelentések formális eszközökkel történő modellezését célul kitűző formális szemantikára koncentrálva gyűjt egybe izgalmas, új kutatási eredményeket.
A tanulmányok témái a szószemantika hagyományos kérdéseitől kezdve az események aspektuális szerkezetéhez, a kvantifikációhoz, valamint a logikai hatókörhöz közvetlenül kapcsolódó problémákon keresztül egészen a mondatok diskurzushoz való viszonyáig, benne a mondat topik–komment tagolásáig, a fókuszálás szerepéig és a kommunikatív funkciókig terjednek. Egy-egy elemzett jelenség vizsgálata jellemzően több nyelvészeti területet is érint: a kötet lapjain lexikológiai, morfoszintaktikai, prozódiai és diskurzuspragmatikai vonatkozások mellett az anyanyelvelsajátítás és a számítógépes nyelvészet szempontjaival is találkozhat az Olvasó.
A kötet egyik fontos szerkesztési elve volt, hogy a tanulmányok a formális reprezentációk értelmezésében kevésbé gyakorlott olvasók számára is követhetőek és élvezhetőek legyenek; így a javaslatokat a szerzők minden esetben a technikai apparátus bemutatása után informális módon is részletesen ismertetik.
A tanulmánygyűjtemény tartalomjegyzéke ezen a linken érhető el.
A kötetet Surányi Balázs főszerkesztő bevezetőjét követően a tanulmánygyűjtemény szerkesztője, Gyuris Beáta mutatja be. Ezután néhány tanulmányt maguk a szerzők ismertetnek egy-egy rövid előadásban:
Csirmaz Anikó (és Benjamin Slade):
Minden is
Donáti Flóra Lili:
Komplementerhalmaz alapú megközelítés a szórendi megkötésekre a magyar preverbális mezőben
Kardos Éva:
A magyar igék lexikális szemantikájának megszorítottsága
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
Zoom: https://us02web.zoom.us/j/87216487498?pwd=SHZtckxWU2ZQQjBqbGR1amF3cEZmZz09