Gugán Katalin előadása a pleonasztikus tagadásról az MNYT ülésén
A Magyar Nyelvtudományi Társaság november 19-i találkozóján Gugán Katalin, a magyar nyelvtörténeti kutatócsoport tudományos főmunkatársa tartott előadást a pleonasztikus tagadásról.
A pleonasztikus tagadás a tagadás egy különleges típusa: olyan jelenségek halmazára vonatkozik, amelyekben a tagadást nem, vagy esetleg másképp értelmezzük, mint általában – ahogy például a következő mondat kiemelt részében: „Hadd mondjam el, mielőtt nem voltam képviselő (=’mielőtt képviselő voltam’), a munkám kiegészítése mellett néhány hektáron gazdálkodtunk a barátaimmal” (Magyar Nemzeti Szövegtár).
Az előadás bemutatta a jelenséggel kapcsolatos tipológiai és általános nyelvészeti megfigyeléseket, majd azt tekintette át, milyen kontextusban jelent meg pleonasztikus tagadás a középmagyar korban (ahol lényegesen gyakoribb volt), és mi jellemző ezekre a grammatikai környezetekre a mai magyarban. A vizsgálati szempontok között az is szerepet kapott, hogy mennyiben befolyásolja a pleonasztikus tagadás gyakoriságát a regiszter mint tényező, azaz hogy a beszélő milyen kommunikációs helyzetben használja a nyelvet.(Fotók: MNYT)
További információk a kutatásról a pályázat honlapján olvashatók.