Bakró-Nagy Marianne-t megválasztották az MTA levelező tagjának

A tagságra jelölt tudósok közül az Akadémikusok Gyűlése Bakró-Nagy Marianne-t, a HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont professzor emerituszát az MTA levelező tagjává választotta.
Az Akadémia Alapszabálya szerint levelező taggá az a magyar állampolgár választható meg, aki az MTA doktora címmel vagy azzal egyenértékűnek minősített tudományos fokozattal rendelkezik, és aki tudományát elismerten és különösen magas színvonalon, alkotó módon műveli.
Bakró-Nagy Marianne felsőfokú tanulmányait a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemen folytatta 1966 és 1971 között. Finnugrisztikai tanulmányai után az MTA Nyelvtudományi Intézetébe került. A kandidátusi fokozatot 1990-ben, az MTA doktora címet 2002-ben szerezte meg. A Szegedi Tudományegyetemen habilitált 1999-ben. Az MTA Nyelvtudományi Intézetének 13 éven keresztül volt tudományos igazgatóhelyettese, a Finnugor Osztályt pedig 23 éven át vezette. Számos nemzetközi konferencia- és kötetsorozatot indított el. 2001-től az SZTE egyetemi tanára, tanszék- és doktoriprogram-vezetője volt.
Fontos uralisztikai leíró és történeti problémákkal foglalkozik tanulmányaiban. Pályájának kezdetétől új megközelítéseket dolgozott ki, illetve alkalmazott az alapnyelvi rekonstrukcióban. Így a hagyományosan másodlagos szerepet játszott szemantikai rekonstrukció funkciójának előtérbe helyezésére az egyébként a szinkróniában alkalmazott módszereket vezetett be, amelyeknek eladdig nem volt előzménye a proto-nyelvek leírásában az uralisztikában. Az uráli és finnugor alapnyelvet fonotaktikai aspektusból leíró munkákkal is ő jelentkezett először a hazai és a nemzetközi finnugrisztikában, amelyeket később természetes nyelvállapotok tipológiai aspektusú leírásával is kiegészített. Tevékenysége széles spektrumú, magyar és idegen nyelven egyaránt publikál, hazai és külföldi munkákban, alkalmi kiadványokban szerepel gyakorta felkért, illetve szívesen látott szerzőként.
(forrás: MTA)